Syndrom histaminové intolerance je onemocnění trápící v současné době 2 – 3 % populace, častější je u žen středního věku.

HIT (histaminová intolerance) je důsledkem nepoměru mezi přísunem a odbouráváním histaminu v těle.  Tato nerovnováha může být způsobena jednak zvýšeným příjmem histaminu v potravě nebo vlastní nadprodukcí histaminu např. u alergických reakcí nebo bakteriálních infekcí. Hromadění histaminu je dále  způsobeno nedostatečnou aktivitou nebo sníženou koncentrací enzymu diaminooxidázy (DAO). Diaminooxidáza je enzym, který odbourává histamin.

Zatím stále není jednoznačně objasněno, zda se jedná o vrozenou dispozici, či jde o získanou poruchu tvorby.  Enzym DAO je produkován přednostně v buňkách trávicího traktu, proto bývá snížen u pacientů s poškozením střevní sliznice, a to jak při akutních a chronických zánětlivých onemocněních (př. Crohnova choroba), tak i při nekompenzované celiakii či vleklých potravinových střevních alergiích.

Snížená produkce enzymu DAO může být přechodná, mění se v čase, takže pacient střídá dny (týdny, měsíce, roky) dobré tolerance s obdobím zhoršení. Po ukončení příjmu tzv. blokátorů enzymu DAO může dojít i k vyléčení – např. po přestání užívání některých farmak majících negativní vliv na činnost enzymu diaminooxidázy. V dnešní době je známo skoro 100 léčiv ze skupiny antidepresiv, analgetik či antirevmatik, které se účastní metabolismu histaminu.


Spousta informací o histaminové dietě, o nemoci a dalších věcech se dozvíte ZDE


histaminova-intolerance – něco k doplnění informací o histaminové intoleranci

hyckejte-sve-brisko – jak zlepšit svoje stravovací návyky

tabulka-snasenlivosti-potravin-pri-histaminove-intoleranci – tabulka, která vám pomůže ohledně výběru jídla při histaminové intoleranci

Příznaky:

Příznaky histaminové intolerance bývají pestré. Obvykle dominuje břišní dyskomfort - bolesti břicha až křeče, nadýmání, průjmy. Časté bývají i bolesti hlavy (až migrenózního charakteru), závratě, nauzea, zvracení či kožní nálezy (vyrážky, kopřivky, zčervenání pokožky, zhoršení ekzému apod.). Dále taktéž potíže s dýcháním až dušnosti astmatického typu, otoky nosní sliznice a také arytmie či tachykardie (bušení srdce, změny krevního tlaku).

Objevit se mohou, a rozhodně nejsou výjimkou, též náhlé i vleklé změny chování, úzkostné i fobické stavy, poruchy spánku, snížení chuti k jídlu, zimomřivost a u žen poruchy menstruace.

 

Léčba:

Nízkohistaminová dieta je prvním a nejdůležitějším krokem v léčbě histaminové intolerance. Na rovinu je nutné říci, že se ve většině případů jedná o velkou, pro někoho až drastickou, změnu ve stravovacích návycích. Z jídelníčku je totiž nutné vyloučit mnoho potravin a pochutin, na které jsme byli zvyklí a které máme rádi. Toto opatření se týká jednak potravin obsahujících velké množství histaminu, jednak i těch, které působí jako uvolňovače histaminu již uloženého v našem těle.

Pozor bychom si měli dát i na složení léků a v případě špatných hodnot enzymu  DAO dokonce i při nákupu kosmetických přípravků, které by neměly obsahovat barviva, sulfity, benzoáty a cinnamaldehyd.

VÍCE ZDE

Strava při histaminové intoleranci: VÍCE ZDE