Gastroskopie je endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku. Provádí se pomocí ohebného přístroje – gastroskopu o průměru 10 – 12 mm.
Příprava :
- 6h před vyšetřením nejíst
- 1h před výkonem nepít
- Léky v den vyšetření užít můžete
- Pokud máte umělý chrup, před zahájením vyšetření vyndejte snímací zubní protézu
- Informujte sestru či ošetřujícího lékaře o případných alergických reakcích na léky, o závažných onemocněních, pro která jste léčen(a), např. ischemická choroba srdeční, cukrovka, epilepsie, průduškové astma, apod.
Jak probíhá gastroskopie?
Těsně před výkonem vám sestra aplikuje na kořen jazyka a okolní sliznici ústní dutiny spray s místním znecitlivěním, proto si před vyšetřením vyndejte a uložte snímatelné zubní náhrady. Po domluvě s vyšetřujícím lékařem, vám může být podána také nitrožilní injekce se sedativem, které má zajistit klidný průběh vyšetření. Injekce může způsobovat ospalost a přechodně zhoršit schopnost soustředit se. Po této přípravě vám lékař zavede přístroj ústy do trávicí trubice. V úvodní fázi je třeba spolupráce při polknutí, v dalším průběhu již lékař přístroj zavádí sám. Během vyšetření doporučujeme nemluvit, dýchat klidně nosem, vznikající sliny nepolykat, ale vypouštět je do připravené buničiny. Pokud si to povaha vašeho onemocnění žádá, je někdy během vyšetření potřeba odebrat vzorky sliznice (tzv. biopsie) k dalšímu podrobnému vyšetření nebo odstranit slizniční výrůstky (polypy) trávicí trubice a v případě krvácení toto zastavit. Popsané léčebné procedury jsou nebolestivé, vyšetření však trvá o něco déle. Po nekomplikovaném vyšetření je možno po odeznění sedativního účinku injekce opustit zdravotnické zařízení. Pacientům doporučujeme, aby si k odchodu domů domluvili doprovod z okruhu svých blízkých.